Kerted-érted
Közösségi gyümölcsös Koppánmonostoron
EGT / NCTA-2015-10976-E azonosítószámú pályázat

Alany típusa: M9
Oltás módja: 0 Alvószemzés (2015. 08.)
Ültetés ideje: 2015.10.16.
A fa pontos helye (GPS koordinátája): N47 45.195 E18 01.903
A fán végvett beavatkozások: -

Gyümölcs fajtája:

Batul

Származásának története, hazája:

A Kárpát-medence ismeretlen eredetű tájfajtája. Valószínűleg Erdélyben keletkezett, ahol számos változata alakult ki. A fajta fő elterjedési területe a Székelyföld, ahol eredetileg 'Batúr' néven ismerik. A XIX. századtól tudatosan terjesztik a hazai faiskolák távolabbi tájegységeken is. A Nyugat-Cserhátban viszonylag elterjedt fajta. A települések többségén Batul néven ismerik, de Romhány és Nagyoroszi környékén az autentikus 'Batúr' fajtanév alakot használják az idős adatközlők.
Származását tekintve Erdély Maros menti vidékéről eredeztetik. Neve a “bátul” szóból ered, ami boglyafeneket jelent. Pince híján ugyanis az erdélyiek ezt az almát osszel a szénaboglya fenekére tették, tavasszal pedig eltakarítva a szénát, szépen megsárgulva fogyasztották. Többféle változata létezik, mint például Zöld batul, Fehér batul, Piros batul. Az alább leírt alma a piros batul. – Írja Sira Márk Bálint (Természetvédelmi mérnök BSC./ 2013-Növényorvos MSC.) a felsofokon.hu szakmai blogmagazinban.
Valójában nem egy fajtáról, hanem egy fajtakörről van szó. Pl. ide tartozik az igen kései virágzású ‘Zöld batul’, a középidejű virágzású ‘Mosolygós batul’. Számos szakirodalom felhívja a figyelmet a Batul fajtacsoportba tartozó fajták hasonlóságára és elkülönítésük nehézségeire. Ugyanakkor a ‘Zöld batul’ nem mutat közvetlen rokonságot a ‘Batul’ fajtával, hanem bizonyára az alapfajta távoli leszármazottja lehet. (Doktori értekezés)
További batul variációk: ‘Zöldbatul’, ‘Fehér batul’, ‘Szögletes batul’, ‘Mosolygós’ vagy ‘Piros batul’, ‘Bordás batul’, ‘Félig piros batul’, ‘Sárga batul’, ‘Édes batul’, ‘Tüzes batul’, ‘Nagy batul’, ‘Selyem batul’. (Not Bot Horti Agrobo, 2012, 40(1):269-275)
Kelet-magyarországi eredetű, a Maros mentén terjedt el. Feltehetően a Bihar közeli Batur apátság gyümölcsöskertjében termesztették, 1003-1172 között. Ez a név eredetének egyik kézenfekvő magyarázata. Francia szakemberek is méltatták a fajták. A Jonathan megjelenése előtt uralkodó fajtának számított.
Ürögdi Nagy Ferenc 19. századi tudós pomológus először az Erdélyi Gazdasági Egylet Évlapjai folyóiratban 1861-ben tesz említést a batul almáról, majd az 1873-as Erdélyi Gazdában részletes ismertetést ír róla: „Az egyik évben mintákat küldtem az erdélyi fajtákból Lucasnak Hohenrimbe s De Jonghe-nak Brüsszelbe. Lucas a Pónyikba lett szerelmes, De Jonghe-ot a mi Batul almánk kötelezte le. El kell ismerni, hogy a belga jobb számító a németnél is.” A 19-20. század fordulóján jelentősége visszaesett. Ma már leginkább őstermelők és hobbikertészek termesztik. Szőcs Géza, a 2015-ös milánói világkiállításon való magyar részvételért felelős kormánybiztos elültette a Magyarország jelképének kiválasztott Mosolygó Batul almafát Milánóban. A kiállításon Magyarország többek közt az őshonos állat- és növényfajok génmegőrzés témakörrel lesz jelen.
Szinte minden - kötött és a laza - talajon egyaránt jól megterem, azonban a talajnedvességre érzékeny. Összességében a mérsékeltebb hőmérsékletű, nedvesebb éghajlatú termőhelyeket részesíti előnyben. Virágzása viszonylag kései, ezért virágai a kései fagyoknak is igen jól ellenállnak. Gyümölcsei jól viselik a viharos szeleket. Gombabetegségektől aránylag keveset szenved. Telepítése elsősorban választékbővítő fajtaként, kiskertekben ajánlott.

Általános adatok:
Levél hosszúsága: 7-7,5cm
Levél szélessége: 5-6cm
Virág átmérője: 3,7-5cm
Virág színe: sötét vagy világos rózsaszín

Érési ideje:

Szeptember második felétől már szedhető. Ideális körülmények között február végéig is eltartható, mely idő alatt elsőrendű piaci minőségét mindvégig megtartja.

A fa alakja:

A fa koronája sűrű lombozatú, gömb alakú. Levelei közepes méretűek tojásdadok, fénylő zöldek. Gyümölcse közép nagy vagy kicsi (100gr.), jellegzetesen zöldessárga, a napos oldalon piruló, szinte teljesen gömb alakú, Szakaszosan érik. A gyümölcs jellegzetes zamatú, üdén savanykás. Friss fogyasztásra javasolt, hűvösben akár tavaszig jól tárolható. Fája erőteljes növekedésű, vadalanyon jól fejlődik. Ágai sűrű, gömb alakú koronát képeznek. Koronájának alapterülete 25 %-kal meghaladja a Jonathan-ét, korona-térfogata pedig 41%-kal nagyobb annál. Nagy termőképességű fajta, de alternanciára (termésingadozásra) hajlamos.

Gyümölcse:

Gyümölcs nagysága: 6,2-6,8 cm. Közepes méretű. Szabályos, gömbölyded alakú. Héja sárga színű. Narancsos-piros árnyalatú fedőszín 20%-ban boríthatja a napsütötte oldalon. Kocsánymélyedése jellegzetesen szűk és mély. A kocsány rövid, alig emelkedik ki a kocsánymélyedésből. Húsa fehér színű. Szabályosan lapított gömb, ritkábban hengerded alakú. Zöme a közepére esik, végei felé egyenletesen domborodik. Szép szabályos alma. Kelyhe többnyire kicsiny és zárt, tág és sekély mélyedésben ül. Kehelylevelei kicsinyek. Szára rövid, fás és molyhos. Szűk és mély szárüregének a fala finoman sugarasan rozsdás, vagy értével is zölden maradó. Gyümölcse közepes nagyságú, alakja rendszerint szabályosan lapított gömb. Héja kissé zsíros tapintású, sima és fényes felületű. Az eleinte halványzöld termés éretten szalmasárga színű lesz, napos oldalán élénkpiros fedőszínnel. Húsa fehér, tömött, finom, eleinte roppanó, de éretten olvadó állagú; bőlevű, savanykás-édes, kissé fűszeres ízű.
Szinte minden - kötött és a laza - talajon egyaránt jól megterem, azonban a talajnedvességre érzékeny. Összességében a mérsékeltebb hőmérsékletű, nedvesebb éghajlatú termőhelyeket részesíti előnyben. Virágzása viszonylag kései, ezért virágai a kései fagyoknak is igen jól ellenállnak. Gyümölcsei jól viselik a viharos szeleket. Gombabetegségektől aránylag keveset szenved. Telepítése elsősorban választékbővítő fajtaként, kiskertekben ajánlott.

Felhasználása:

Február végéig tárolható friss fogyasztásra. Pálinkának is feldolgozzák gyümölcsét.



fa fa fa fa fa

©2024 Szent Pál sziget | Talpasijász Közhasznú Egyesület